Dell Latitude E7250 – zgrabny laptop biznesowy

Firma Dell w swojej ofercie posiada kilka modeli, które znacznie różnią się od klasycznych laptopów biznesowych. Jednym z nich jest Latitude E7250 – komputer z niewielkim ekranem o przekątnej 12,5 cala, który został wykonany z dobrych jakościowo materiałów. Obudowa tego modelu niewiele ma wspólnego z topornością wydajnych laptopów z serii korporacyjnych. Dell Latitude E7250 jest po prostu zgrabny. Ale czy pełnowartościowy i przystosowany do pracy?

Wymiary i obudowa

Firma Dell w swojej ofercie posiada kilka modeli, które znacznie różnią się od klasycznych laptopów biznesowych
fot. kuzniewski.pl

Dell Latitude E7250, przy ekranie o przekątnej 12,5 cala, ma szerokość 310,5 mm, głębokość 211 mm i wysokość 19,4 mm. Standardowa wersja laptopa waży 1,5 kg (zasilacz 130 g). Na rynku znajdziemy jednak konfiguracje ważące zaledwie 1,25 kg. Konstrukcja jest więc niewielka i lekka (chociaż nie tak smukła, jak ultrabooki o matrycy 14 lub 15 cali i wysokości około 20 mm).

Mocną stroną, tego niewielkiego laptopa biznesowego, jest bardzo solidna obudowa. Producent do budowy jednostki zasadniczej wykorzystał stopy magnezu oraz aluminium. Dodatkowo, pokrywę ekranu wzmocniono włóknem szklanym. Taka konstrukcja jest lekka i bardzo trwała (pokrywa ekranu i jednostka zasadnicza nie wyginają się pod naciskiem).

Konstruktorzy zadbali także o bezpieczeństwo ekranu podczas pracy w terenie – matrycę zabezpiecza szyba ze szkła Gorilla Glass.

Dodatkowym plusem Latitude E7250 są lekko zaokrąglone narożniki – ten komputer prezentuje się naprawdę elegancko, dzięki czemu może stać się wizytówką każdego profesjonalisty.

Porty i osprzęt

O tym, że Dell Latitude E7250 jest pełnowartościowym laptopem biznesowym, świadczy m.in. pełen zestaw potrzebnych do pracy portów. Użytkownicy znajdą tutaj 3 złącza USB w standardzie 3.0, DisplayPort, HDMI, czytnik kart SD, złącza audio. W laptopie nie zabrakło również złącza stacji dokującej, blokady Kensingtona, czytnika SmartCard oraz czytnika linii papilarnych.

Klawiatura nie jest raczej mocną stroną Latitude E7250. Jest niewielka, a klawisze mają krótki skok, co może utrudniać pisanie osobom przyzwyczajonym do klawiatury pełnowymiarowej. Warto jednak pamiętać o tym, że przy takiej budowie całego laptopa i niewielkim ekranie, producent nie miał możliwości zamontowania większej klawiatury. Plusem jest dość dobra amortyzacja klawiszy.

Podzespoły

Laptopy Dell Latitude E7250 wyposażone zostały w niskonapięciowe procesory Broadwell. W tańszych konfiguracjach konstruktorzy przewidzieli 2-rdzeniowy procesor Core i5-5300U o taktowaniu 2,3 GHz (z funkcją Tubo Boost do 2,7 GHz). Obliczenia wykonywane są na czterech wątkach (dzięki funkcji Hyper-Threading). Najbardziej wymagający użytkownicy, mogą wybrać konfigurację z dwurdzeniowym procesorem Intel Core i7-5600U (taktowanie od 2,6 do 3,2 GHz, obliczenia na 4 wątkach).

Z procesorem producent zintegrował układ HD Graphics 5500 o 24 jednostkach wykonawczych (taktowanie od 300 do 950 MHz). Grafika odznacza się przeciętną wydajnością, ale do pracy z oprogramowaniem biurowym jest w zupełności wystarczająca.

Latitude E7250 posiadają dyski typu SSD o różnej pojemności.

Matryca

Model Dell Latitude E7250 dostępny jest z matową matrycą o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Rozdzielczość Full HD przewidziana została tylko dla wersji z ekranem dotykowym.