Dell Latitude 3490 – solidny biurowy pracownik, lecz bez fajerwerków

Firma Dell wychodzi naprzeciw modzie ukierunkowanej na drogie laptopy i oferuje nam swoje ekonomiczne urządzenie. Latitude 3490 to model skierowany głównie do osób szukających niedrogiego, a jednocześnie efektywnego w działaniu notebooka do pracy biznesowej. Linia Dell Latitude to głównie wysokiej jakości laptopy biznesowe, których ceny często są bardzo wysokie. Producent nie zapomniał jednak o klientach, którzy nie chcą wydawać stosu gotówki, a jednocześnie chcą mieć świetnego pracownika biurowego. 

Tańszy znaczy gorszy?

Dell Latitude 3490 to zgrabne urządzenie, które sprawdzi się przy typowo biurowych czy biznesowych pracach
Autor zdjęcia: pixabay.com

Urządzenie Dell Latitude 3490 wyraźnie ustępuje swoim droższym braciom pod względem wykonania. Do wykonania laptopa wykorzystano tworzywo sztuczne, a nie – tak jak w przypadku droższych modeli biznesowych – metalu czy włókna węglowego.

Na plus można zaliczyć umieszczenie w obudowie wielu portów, jak chociażby VGA, HDMI i USB typu C. Latitude 3490 posiada także pełnowymiarowy czytnik kart SD, jednak tępo jego pracy pozostawia sporo do życzenia.

Poza tym, warto wspomnieć o stosunkowo niewielkich wymiarach urządzenia, które zapewnią nam mobilność pracy.

Jednym z najważniejszych elementów w laptopie biznesowym jest klawiatura, a tak się składa, że omawiany przez nas model może pochwalić się całkiem niezłymi klawiszami. Latitude 3490 ma imponującą podświetlaną klawiaturę z przyzwoitym  punktem nacisku i dobrą głębokość skoku. Jedną rzeczą, której trzeba się przyzwyczaić, jest szerokość klawiatury, która jest mniejsza niż mogłaby być. Jest miejsce na klawiaturę o pełnej szerokości, ale Dell zdecydował się na węższy układ, a jednym z kompromisów jest mniejszy klawisz Enter.

Do dyspozycji mamy również – co oczywiste – touchpad, który ma lekko pochyloną plastikową powierzchnię. Ponadto touchpad obsługuje gesty.

Kilka słów o ekranie

Firma Dell dała nam do wyboru aż trzy rodzaje wyświetlaczy. Podstawowym modelem jest wyświetlacz TN 1366×786. Pozostałe dwie opcje to wyświetlacze Full HD 1920×1080 IPS, z których jeden ma ekran dotykowy. Wszystkie trzy wyświetlacze mają matowe wykończenia.

Niestety, wyświetlacz ma słabe pokrycie przestrzeni kolorów, co jest typowe dla budżetowych paneli IPS. Nasze urządzenie nadaje się do użytku na zewnątrz. Matowy wyświetlacz zmniejsza odbicia, jednak niska maksymalna jasność oznacza, że najlepiej będzie korzystać z urządzenia w cieniu.

Specyfikacja

Ciężko przybliżyć konkretną specyfikację urządzenia, ponieważ model ten sprzedawany jest w różnych wariantach. Jednym z nich jest przedstawiony poniżej:

  • 14-calowy ekran
  • Procesor Intel Core i5-8250U
  • Układ graficzny Intel UHD Graphics 620
  • Pamięć  DDR4-2400, maksymalnie do 32 GB RAM
  • Waga 1.824 kg

Podsumowując

Dell Latitude 3490 to zgrabne urządzenie, które sprawdzi się przy typowo biurowych czy biznesowych pracach. Propozycja firmy Dell pozbawiona jest fajerwerków, jednak jako surowy przedmiot rzemieślniczy do zadań czysto roboczych sprawdzi się znakomicie.