Komputery i zacieranie granic
Jeśli dwa urządzenia mogą być uznane za komputery, ale mają różne funkcje, to tylko kwestią czasu pozostaje moment gdy zostanie zaprezentowane takie, które łączy ich funkcjonalności. Komputer stacjonarny, notebook biznesowy, ultrabook, stacja robocza, laptop gamingowy, tablet… Granice pomiędzy nimi przestają być tak oczywiste jak mogło się wydawać jeszcze rok czy dwa lata temu.

Laptop i stacja robocza – Definicja stacji roboczej sprawia, że do kategorii tej zaliczają się jedynie najbardziej wydajne urządzenia produkowane w danym czasie. I coraz częściej pojawiają się laptopy spełniające to wymagania, deklasując tym samym niektóre komputery stacjonarne. Dell Precision M6800 i HP ZBook 17 G2 to dobre przykłady połączenia funkcji stacji roboczej i laptopa.
Ultrabook biznesowy, multimedialny i przeznaczony dla graczy – Po przejściu na 5 generację procesorów niskonapięciowych Intel Broadwell możliwe okazało się stworzenie wydajnych laptopów z ekranami dotykowymi, o wysokości mniejszej niż 23 milimetry, które jednocześnie mają baterie pozwalające na cały dzień pracy, wyświetlacza Full HD lub lepsze i zaawansowane karty graficzne. Lenovo ThinkPad T550s, Dell XPS 15 i HP ZBook 15u spełniają wymagania wszystkich stawiane wszystkim typom laptopów, a nawet niekiedy są klasyfikowane jako mobilne stacje robocze.
Laptop i tablet – Wydajnośc laptopa z mobilnością tabletu? Można podejść do tego problemu na kilka sposobów. Na przykład Toshiba Portege Z10t to faktycznie mocny, wydajny tablet z dołączaną stacją dokującą. Natomiast Lenovo ThinkPad Yoga 3 Pro jest lekkim laptopem, którego można otworzyć o 360° i traktować jako tablet. Modele takie jak Microsoft Surface 3 Pro, HP Elite x2 czy Sony Vaio Duo dają wstępny pokaz możliwości urządzeń które są jeszcze dość nowe i na pewno będą jeszcze rozwijane.
Komputer stacjonarny i telewizor – All-in-One to w praktyce monitor. Tyle, że posiada ekran dotykowy. Ma też mocny procesor. I kartę graficzną. I łączącą się z nim z pomocą WiFi lub Bluetooth klawiaturę. Nawet sporo RAMu. Komputery takie jak Dell XPS All-in-One mają przyszłość nie tylko jako wyposażenie inteligentnych domów, ale też jako bardzo przydatne narzędzie korporacyjne.
Czy warto łączyć komputery?
Głównym powodem opracowywania urządzeń, które łączą funkcjonalności tych już znanych jest fakt, że często multiplikujemy przedmioty o zbliżonych funkcjach ponieważ w każdym z urządzeń brakuje 1-2 cech, których niezbędnie potrzebujemy. Pierwsze próby połączenia nie zawsze są udane, stopniowo jednak nowe urządzenie staje się bardzo ułatwiającym życie standardem. Tak było w przypadku smartfonów, a wcześniej laptopów, tak teraz będzie w przypadku AiO i laptopów hybrydowych.